Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

5 ciekawostek o pszczołach

66 076  
434   46  
Pszczoły są spoko - dają miód, zapylają kwiaty i nie atakują bez powodu, a w dodatku są po prostu ładne. Przed wami kilka ciekawostek, które jeszcze zwiększą waszą sympatię do tych pożytecznych owadów.

#1. Pszczoły mogą wpływać na wiek swojego mózgu

Naukowcy podejrzewają, że pszczoły mogą nie tylko podtrzymywać swój dotychczasowy stan, ale też unikać skutków starzenia się. W ulu stare pszczoły są zastępowane przez młode w opiece nad larwami. Jednak gdy naukowcy zmusili starsze osobniki do wykonywania pracy młodych, to okazało się, że po tygodniu u owadów zaobserwowano zmianę w chemii mózgu i zwiększyła się ich zdolność do uczenia się. Czyżby była to wskazówka dla ludzi? Ludzkość wciąż nie wymyśliła leku na takie przypadłości jak choroba Alzheimera, ale doświadczenie przeprowadzone na pszczołach może sugerować, że aktywny udział starszych osób w wykonywaniu zadań ważnych dla społeczności może dać ich mózgowi impuls do odmładzania się.

#2. Jad przeciwko AIDS


W 2013 roku uczeni z uniwersytetu medycznego w Saint Louis opracowali sposób atakowania komórek wirusa HIV wykorzystując mocną toksynę znajdującą się w pszczelim jadzie. Wprowadzana nanocząsteczkami melityna przejawiła skuteczność w walce z różnymi wirusami i nawet nowotworami. Nanocząsteczki są bardzo małe i od razu odbijają się od normalnych, zdrowych komórek, ale tworzą otoczkę wokół mniejszych komórek wirusa, broniąc tym samym organizm przed jego szkodliwą działalnością oraz dając możliwość systemowi immunologicznemu na podjęcie reakcji obronnej. Naukowcy mają nadzieję, że uda się teraz opracować szczepionkę jako element profilaktyki przed AIDS oraz terapii już chorych ludzi.

#3. Kofeina pcha świat do przodu


Miliony ludzi na całym świecie funkcjonują tylko dzięki kawie, a dokładniej dzięki zawartej w niej kofeinie. Badania pokazały, że kofeina ma również swój wpływ na świat przyrody, gdyż wiele roślin ma ten związek chemiczny w swoim nektarze kwiatowym. Pszczoły bardzo chętnie przylatują do tych kwiatów, a pity przez nie roztwór cukru i kofeiny sprawiała, że owady lepiej zapamiętują lokalizację danej rośliny i częściej ją odwiedzają. Korzystają na tym obie strony – pszczoły mają smakołyk, a rośliny zwiększają swoją szansę na zapylenie.

#4. Pszczoły mogą być mądrzejsze od nas


Niech nie zmyli was maleńki rozmiar pszczelej główki. Taniec tych owadów może nie wygląda spektakularnie, ale jest niezwykle skomplikowanym językiem, dzięki któremu pszczoły przekazują sobie dokładne położenie pokarmu oraz informację o jego jakości. Za rozszyfrowanie tego kodu Karl von Frisch otrzymał w 1973 roku Nagrodę Nobla. Pszczoły potrafią również rozwiązywać zagadki matematyczne - każdego dnia muszą odwiedzić jak największą liczbę miejsc, obierając przy tym jak najkrótszą drogę. Bez względu na to, do jakiego kwiatu chcą się dobrać, zawsze opracują optymalną trasę.

#5. Ciężka praca


W zależności od rozmiaru ula, jego otoczenia i wielu innych czynników, potrzeba od 9 do nawet 40 kilogramów miodu, by mógł on przetrwać zimę. W interesie pszczelej cywilizacji niezwykle ważne jest, by pszczół było jak najwięcej, gdyż jeden owad przez całe swoje życie zdoła wyrobić zaledwie od jednej dwunastej do jednej pełnej łyżeczki miodu. Żeby zebrać 350 gramów miodu potrzeba więc około 300 pszczół, które będą pracować całymi dniami przez całe swoje życie. Pomyślcie o tym ogromie pracy, gdy będziecie delektować się tym słodkim i cennym produktem. Tak przy okazji, osy też potrafią wytwarzać miód, tylko że te suki pobierają nektar także z roślin dla nas trujących, więc nie dość, że latają wiecznie w***ione i tylko szukają ofiary do ataku, to jeszcze potrafią nas zatruć.
2

Oglądany: 66076x | Komentarzy: 46 | Okejek: 434 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

27.04

26.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało